Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-05-09

procedury

Tajemnice banku ciągle bardziej chronione przed fiskusem

Skarbówka nie może żądać informacji objętych tajemnicą bankową, gdy postępowanie karne lub dotyczące przestępstwa skarbowego toczy się w sprawie, a nie przeciwko konkretnej osobie – orzekł WSA w Opolu

To oznacza, że banki nie muszą się obawiać kary nawet do 10 tys. zł za nieudzielenie informacji skarbówce na tym etapie postępowania.

Wyrok jest co prawda nieprawomocny, ale na przeoczenie ustawodawcy skutkujące kolizją przepisów dwóch różnych ustaw wskazują również znawcy przedmiotu, w tym dr Przemysław Stolarski na łamach czasopisma „Prokuratura i Prawo” (nr 9/2023).

Zaczęło się od kary

Wyrok zapadł 6 grudnia 2023 r., ale dopiero w kwietniu opublikowano jego uzasadnienie (sygn. akt I SA/Op 328/23).

Skargę do sądu złożył bank, nie zgadzając się z karą 8 tys. zł nałożoną na niego przez naczelnika Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu. Kara była za to, że bank nie udzielił naczelnikowi informacji o obrotach i saldach na rachunkach bankowych wskazanej osoby.

Naczelnik chciał wiedzieć o wpływach na ten rachunek, jego obciążeniach i ich tytułach oraz o nadawcach i odbiorcach płatności. Wszystko to – jak uzasadnił – ma związek z wszczętym postępowaniem przygotowawczym o przestępstwo skarbowe określone w art. 110a par. 1 kodeksu karnego skarbowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00