Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-03-29

Jaką stawkę VAT należy zastosować do wykonywania pomiarów elektrycznych w budynkach mieszkaniowych

Jaką stawkę VAT powinniśmy zastosować do usługi pomiarów elektrycznych wykonywanych w mieszkaniach w blokach?

PROBLEM

RADA

Usługi polegające na wykonywaniu pomiarów elektrycznych w blokach należą do robót konserwacyjnych dotyczących budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. W związku z tym podlegają opodatkowaniu stawką 8%.

UZASADNIENIE

Przepisy przewidują obniżoną 8% stawkę VAT dla robót konserwacyjnych (§ 7 ust. 1 pkt 2 i 3 rozporządzenia) dotyczących:

1) budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym,

2) obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12, w zakresie, w jakim wymienione roboty nie są objęte tą stawką na podstawie pkt 1.

Dlatego gdy pomiary elektryczne w mieszkaniach będziemy mogli zaliczyć do robót konserwacyjnych, będzie można stosować stawkę 8%. Ustawodawca zdefiniował pojęcia robót konserwacyjnych oraz budownictwa społecznego.

Definicje

Roboty konserwacyjne - roboty mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części inne niż remont (§ 7 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT).

Budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym - to obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych (art. 41 ust. 12a ustawy o VAT).

Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli lub zarządców obiektów budowlanych, aby w czasie użytkowania tych obiektów poddawane były one kontroli okresowej, co najmniej raz na pięć lat. Kontrola powinna polegać na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia. Kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej przepisy, należy stwierdzić, że pomiary elektryczne dokonywane w obiektach budownictwa mieszkaniowego (blokach) są usługami konserwacyjnymi w rozumieniu § 7 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT. Mają one na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub ich części i są jednocześnie robotami innymi niż remont, co oznacza, że są one opodatkowane obniżoną stawką 8%.

Stanowisko to prezentują również organy podatkowe (zob. interpretację podatkową Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 22 czerwca 2011 r., nr ILPP2/443-585/11-3/AD).

● art. 41 ust. 12a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054

● § 7 ust. 1 pkt 2 i 3, § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 73, poz. 392; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. Nr 27, poz. 140

● art. 62 ust. 1 pkt 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 185, poz. 1092

Jakub Rychlik

doradca podatkowy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00